Zaznacz stronę

Nie musisz wymieniać mebli i wszystkich dodatków na nowe. Wystarczy, że kupisz nowy, kolorowy i miły w dotyku dywan. Dzięki niemu twoje wnętrze będzie wyglądało, jak nowe, będzie komfortowe i przytulne.

Dywan: wzorzysty czy kolorowy?

Dywany we wzory, szczególnie mocne, sprawdzają się tylko w dużych, przestronnych wnętrzach. W małych mogą przytłaczać, zwłaszcza, jeśli ściany i pozostałe tkaniny są gładkie. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć mały pokój powinniśmy wybrać dywan jednobarwny i jasny. Jego kolor dobieramy do tapicerki mebli i zasłon.

Duży czy lepiej mały?

Wszystko zależy od stanu podłogi. Jeśli wybieramy dywan do pomieszczenia, w którym podłoga nie prezentuje się najlepiej, ukryjemy ją wybierając duży dywan. Będzie prezentował się doskonale, jeżeli po jego bokach pozostawimy przynajmniej 30 centymetrów wolnej przestrzeni. Pamiętajmy także, aby pozostała wolna (dość duża, nawet 90 centymetrów) przestrzeń przed drzwiami. Inaczej będziemy mieć trudności z otwieraniem drzwi. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć małe wnętrze, postawmy na duży dywan. Za pomocą małego dywaniku możemy wyodrębnić w pomieszczeniu poszczególne strefy.

Jak pielęgnować dywan?

Przede wszystkim musimy go regularnie odkurzać. Przez pierwsze 6 miesięcy od zakupu używamy szczotki bez ssawki. Dywan zawsze odkurzamy „z włosem”. Aby uniknąć wgnieceń od mebli raz w roku warto dywan obrócić.

Jaki dywan do sypialni?

Najlepiej sprawdzą się małe prostokątne dywaniki położone przy łóżku. Mogą mieć taką samą długość co łóżko, nie powinny jednak być zbyt wąskie. Najlepsza szerokość dywanika do sypialni to 60 centymetrów. W sypialni sprawdzą się także dywany o nieregularnych kształtach. Alergicy powinni wybierać gładkie.

Efektowny dywan do salonu

Możemy go położyć tylko w kąciku wypoczynkowym. Podkreślimy w ten sposób jego odrębny charakter, stworzymy nastrój i nadamy mu charakteru. Dywan możemy położyć jedynie pod stolikiem kawowym. Z każdej strony jego szerokość powinna być większa o mniej więcej o 30 centymetrów niż blat stolika. Powinien też być szerszy niż kanapa, jej nogi powinny stać na dywanie.

Dywan do pokoju dziecięcego

Maluchy lubią się bawić na podłodze. Pod dywanem w pokoju dziecięcym umieszczamy antypoślizgowe podkładki. Dywan najbardziej odpowiedni do pokoju dziecka powinien być łatwy do odkurzania i czyszczenia, miękki. Warto wybrać taki w interesujące, inspirujące do zabawy motywy.

W jadalni

Nie sprawdzi się dywan, który niknie pod stołem. Zanim wybierzesz się na zakupy dokładnie zmierz blat stołu. Idealny dywan w jadalni powinien być większy od blatu stołu przynajmniej o 80 centymetrów. Jeśli masz rozkładany stół, blat mierz po rozłożeniu stołu. W jadalni najlepiej sprawdzi się gładki i raczej w ciemnym kolorze.

W łazience

Dywan nie powinien przykrywać całej podłogi. Wybierzmy więc mały, który położymy przed wanną lub umywalką. Dywanik do łazienki powinien być łatwy do utrzymania w czystości (najlepiej sprawdzi się z bawełny) oraz odporny na wilgoć. Jego spód powinien być wykonany z antypoślizgowej tkaniny.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange