Paprocie w twoim domu

Paprocie to bardzo popularne rośliny doniczkowe. Są nie tylko piękne, ale korzystne dla naszego zdrowia. Niwelują promieniowanie, które emitują domowe urządzenia i oczyszczają powietrze. Do tego nie są zbyt trudne w uprawie, występują w wielu odmianach. Ich największą chlubą są fantazyjnie powycinane lub gładkie i proste liście.

Jakie gatunki i odmiany najlepiej rosną w mieszkaniach?

Do gatunków, które są najłatwiejsze w uprawie należą:
nefrolepisy;
łosie rogi;
ciemnotka okrągłolistna.

Nefrolepisy

W stanie naturalnym nefrolepisy rosną w krajach położonych w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Wśród nefrolepisów ciekawe odmiany to między innymi nefrolepis wysoki „Norwooddii”. Roślina dorasta do maksymalnie 30 centymetrów. Ma jasnozielone, mocno postrzępione liście. Stosunkowo dobrze czuje się w mieszkaniach, ale nie lubi zalewania. Latem roślinę nawozimy co dwa tygodnie specjalną odżywką do paproci lub roślin zielonych. Inną interesującą odmianą nefrolepisa jest „Green lady”. Jej liście osiągają długość 30-40 centymetrów. Jak wszystkie nefrolepisy lubi umiarkowane podlewanie i rozproszone światło. Aby je rozmnożyć wystarczy podzielić rozrośnięte kępy starszych roślin.

Łosie rogi

Należą do nadrzewnych paproci, które w naturalnym środowisku rosną w Indiach i Chinach. Mają dwa rodzaje liści: płonne i zarodnikowe. Liście zarodnikowe rośliny przypominają poroże, stąd wzięła się jej nazwa. Wyrastają one spomiędzy liści płonnych, które tworzą tak zwaną konchę. Liście rośliny mogą osiągnąć nawet metr długości. Łosie rogi możemy uprawiać przytwierdzając roślinę do kawałka kory z torfem lub tradycyjnie w doniczce. W tym drugim przypadku wybieramy lekkie podłoże. W okresie lata łosie rogi podlewamy dość obficie, zimą mniej. Latem najlepiej rosną w temperaturze pokojowej, w okresie spoczynku w temperaturze nie wyższej niż 18 stopni Celsjusza.

Ciemnotka okrągłolistna

Jej ojczyzną jest Nowa Zelandia. Jest niewysoka (ma maksymalnie 20 centymetrów wysokości) i ciemne liście. Toleruje zarówno lekko wysuszone podłoże (w naturze rośnie na skałach), jak i suche powietrze. Doskonale nadaje się więc do ozdoby naszych mieszkań w okresie zimowym. Podłoże,w którym będzie dobrze rosła powinno mieć lekko zasadowy odczyn (pH 7-7,5). Do ziemi dodajemy więc okruchy skał wapiennych. Najlepiej rośnie przy rozproszonym świetle.

Gatunki trudniejsze w uprawie

Gatunkiem trudnym w uprawie jest między innymi adiantum. W stanie naturalnym ta paproć rośnie w krajach Ameryki Południowej. Ma trójkątne listki o długości 1-1,5 centymetra. Są bardzo delikatne i w za suchych pomieszczeniach zasychają. Stąd też decydując się na uprawę adiantum musimy pamiętać o nawilżaniu powietrza. Nie możemy także dopuścić, aby podłoże wyschło. Roślina źle rośnie w temperaturze niższej niż 16 stopni Celsjusza. Trudne w uprawie jest także asplenium gniazdowe. Jej liście nie mają postrzępionych brzegów, tworzą szeroką rozetę. W zależności od odmiany liście mogą osiągać nawet 1 metr długości. Nie tworzy odrostów.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange