Zaznacz stronę

Ekologia wydaje się dziś sposobem na życie, a nie jedynie sezonową modą. Nie jest trudno wdrożyć eko nawyki, ale trudno się w nich nie zatracić, dlatego warto się upewnić, że w naszej codzienności nie ma błędów, które sprawiają, że ekologia odchodzi na dalszy plan.

Kupowanie na zapas

Sklepy, supermarkety i dyskonty, aby zdobyć klienta, prześcigają się w ogłaszaniu coraz to nowych promocji. Trudno się temu nie poddać, ale czy takie kupowanie na zapas jest ekologiczne? Jeśli kupisz 4 kilo kaszy, którą planujesz przechowywać przez kilka miesięcy, możesz nadziać się na larwy moli, których nie da się wychwycić na pierwszy rzut oka. Niestety trudno je usunąć i najczęściej trzeba wtedy pozbyć się wszystkich suchych rzeczy z „zainfekowanej szafki”. Wyrzucenie kilku kilogramów kaszy nie będzie więc w żaden sposób ekologiczne.

Torebki wielorazowe

Jak często zdarzyło ci się zapomnieć torby wielorazowej na zakupy? Pewnie niejeden raz konieczny był zakup plastikowej torebki, która ułatwiła wniesienie zakupów do domu. Jeśli stajemy przed taką koniecznością, często myślimy sobie, że wykorzystamy reklamówkę jako worek na śmieci. No i tu właśnie kończy się ekologia. Celowo nazywa się takie worki „wielorazowymi”, aby skorzystać z nich ponownie i to wiele razy. Jeśli po jednym użyciu, taka torba stanie się workiem na śmieci, zostanie użyta tylko raz. Podobnie jest z kupowaniem płóciennych torebek. Płacąc za nie, zwiększamy ślad wodny, czyli zużycie wody i innych surowców, które zostały użyte do wyprodukowania danego produktu.

Materiałowe torby wielorazowe najlepiej samemu zrobić z resztek starych ubrań, pościeli itp. Takie „zero waste” podejście do tematu sprawi, że będą to w 100% ekologiczne gadżety, a przy tym dające dużo satysfakcji osobie, która samodzielnie ją wykonała.

Karton po soku do… no właśnie, gdzie?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w segregacji śmieci jest wyrzucanie kartonów po sokach czy mleku do kubła z odpadami papierowymi. Choć nazywany kartonem, jest w rzeczywistości tworzywem sztucznym. Nawet oderwanie plastikowego korka nic nie zmieni, ponieważ całe to opakowanie należy wyrzucić do pojemników żółtych, czyli plastiku.

Aby być eko, nie musimy od razu wymieniać szczoteczek na bambusowe i zacząć myć zęby przy użyciu oleju kokosowego. Wystarczy zużywać kosmetyki do samego końca, nie marnować wody oraz segregować śmieci. Warto także być świadomym, ale niekoniecznie trzeba od razu popadać w paranoję.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange