Designerski Wrocław – co nieco o sztuce współczesnej we Wrocławiu

Wrocław to miasto spotkań kulturalnych i artystycznych, w którym każdy miłośnik sztuki współczesnej znajdzie coś interesującego. Od dzieł największych polskich artystów, takich jak Władysław Hasior, Magdalena Abakanowicz, czy Jerzy Nowosielski, aż po najmłodszych artystów prezentujących w swych pracach najnowsze nurty w sztuce. Oto miejsca, które warto odwiedzić.

Polska sztuka współczesna w Pawilonie Czterech Kopuł

Obecnie we Wrocławiu jest kilka muzeów, w których możemy poznać sztukę współczesną, a każde z nich ma swój niepowtarzalny klimat. Jeśli chcesz obejrzeć dzieła największych polskich przedstawicieli sztuki XX wieku, koniecznie musisz się wybrać do Pawilonu Czterech Kopuł. Sam budynek zaprojektowany przez Hanza Poelziga, z okazji Światowej Wystawy, w latach 1912-13, jest doskonałym przykładem modernistycznych konstrukcji żelbetonowych. Prezentowane są tam obrazy i rzeźby takich artystów jak: Magdalena Abakanowicz, Jerzy Bereś, Józef Hałas, Katarzyna Kozyra, Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński, czy Władysław Hasior.

Sztuka Współczesna Wrocławia w schronie przeciwlotniczym

Historię powojennej sztuki Wrocławia poznamy odwiedzając największy schron przeciwlotniczy, powstały w latach 40 XX wieku, według projektu Richarda Konwiarza, przy placu Strzegomskim. Ta nietypowa siedziba, stanowi ciekawy element łączący współczesny Wrocław z jego historią. Celem tej instytucji jest promocja najnowszych zjawisk sztuki lokalnych artystów oraz popularyzowanie koncepcji sztuki konceptualnej, akcjonizmu i „strukturalistów” artystów wrocławskich II połowy XX wieku. Muzeum w swoich zbiorach posiada dzieła takich artystów jak:
Andrzeja Lachowicza, Natalii LL, Stanisława Dróżdża, Grupy LUXUS i wielu innych.
Dodatkową atrakcją jest kawiarnia, znajdująca się na ostatniej kondygnacji schronu, z dużym tarasem, z którego rozciąga się wspaniały widok na miasto.

BWA – Galeria Sztuki Współczesnej

Instytucja założona została w 1962 roku, zaś jej celem jest organizacja wystaw, edukacja oraz wydawnictwo. Posiada kilka przestrzenni wystawienniczych usytuowanych w centrum miasta, blisko hoteli i apartamentów, dzięki czemu łatwo do nich trafić zwiedzając miasto.

Galeria Awangarda – najstarsza część instytucji, do 2019 roku usytuowana była w pałacu Hatzfeldów, przy ulicy Wita Stwosza 32. Obecnie przeniesiona z powodu prac modernizacyjnych obiektu, do sal znajdujących się na antresoli Dworca Głównego. Prezentowane są w niej prace sztuki najnowszej z dużym naciskiem na aspekty kulturowe, ideologiczne i społeczne.

Galeria SIC! – znajduje się przy placu Kościuszki, jest jedyną publiczną galerią w Polsce, poświęcona przede wszystkim szkłu i ceramice artystycznej, studyjnej i użytkowej. Wiąże się to między innymi z wydziałem sztuki i ceramiki we wrocławskiej ASP.

BWA Dizajn – galeria usytuowana jest przy ulicy świdnickiej, przy samym Rynku. Upowszechnia prace różnych polskich projektantów, często krytyczne wobec kultury konsumpcjonizmu poprzez organizacje wystaw kuratorskich oraz prowadzi działania edukacyjne, warsztatowe i wydawnicze.

Galeria Studio – przy ulicy Ruskiej 46a. Powstała w 1999 roku i nawiązuje do działań  poruszanych w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH. Jest to przestrzeń łącząca funkcje rezydencji, otwartej pracowni, czytelni, oraz miejsca spotkać i debat.

Prywatne galerie sztuki

W obrębie centrum pojawiają się coraz liczniejsze galerie sztuki współczesnej, w której można kupić interesujące nas dzieło. Może być to obraz, grafika lub coś ze sztuki użytkowej. W tym celu można się wybrać między innymi na wrocławskie Jatki, gdzie w urokliwej małej uliczce, działa kilka galerii, prezentujących dzieła współczesnych artystów. Spacerując uliczkami starego miasta i Dzielnicy Czterech Wyznań, znajdziemy kolejne miejsca, w których można kupić designerskie prace. Nie można ominąć również placu Kościuszki, gdzie w pobliżu BWA SIC!, znajduje się również galeria VIVID oraz DESA.

To tylko kilka wybranych miejsc, w których miłośnicy sztuki współczesnej znajdą coś dla siebie. Dlatego wędrując ulicami miasta, warto zwracać uwagę na mijane galerie i sklepiki.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange