Zaznacz stronę

Jak powszechnie wiadomo, „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Nie jest to tylko stare porzekadło, którego znaczenie można włożyć między bajki. To najprawdziwsza prawda, o której przekonali się z pewnością nasi rodzice i czas, żebyśmy przekonali się i my. Chcesz, żeby Twoje dziecko było eko? Naucz je tego, a my Ci w tym pomożemy!

Higiena to podstawa

Zęby każdy z nas myje 2 razy dziennie, a przynajmniej tak powinno to wyglądać. Niestety często zapominamy o zakręceniu kranu z wodą, która zupełnie niepotrzebnie spływa do ścieków przez 3 minuty. Warto nie tylko zakręcać kran na czas szczotkowania, ale też od samego początku uczyć najmłodszych takiego postępowania. Nie tylko zyska na tym nasza planeta, ale także z pewnością w domowym budżecie zacznie zostawać kilka złotych więcej.

Podobnie sprawa wygląda z codziennymi kąpielami. Małe dzieci najczęściej myje się w wanienkach, nie warto jednak dopuścić do tego, by przekształciło się to w nawyk. Pokaż dziecku, ile zabawy może dawać mycie się pod prysznicem, bo kąpiele w wannie pochłaniają o wiele więcej litrów wody. Nawet jeśli nie masz w domu brodzika, a wannę, to wystarczy dokupić słuchawkę prysznicową, aby znacznie ograniczyć zużycie wody.

Segregacja to świetna zabawa!

Aby oswoić dziecko z ważnymi tematami, najlepiej uczyć je przez zabawę. Nie ma lepszej metody na pokazanie najmłodszym sposobów na segregację śmieci jak zrobienie z tego świetnej zabawy. Oklejcie wspólnie kosze na śmieci kolorowymi naklejkami, które ułatwią identyfikację poszczególnych rodzajów odpadów. Dodatkowo nie można zapominać o tym, żeby całą rodzinę zaangażować w segregację śmieci. Jeśli dzieci będą widziały radość i zaangażowanie wśród najbliższych, z pewnością nabiorą większej ochoty na ich naśladowanie.

Obowiązki domowe

Im starsze dziecko, tym więcej ma w domu obowiązków. W takich codziennych czynnościach jest także dużo miejsca na ekologiczne rozwiązania. Jeśli nie masz w domu zmywarki, a jednym z zadań, które przypada dzieciom, jest zmywanie, warto udzielić im kilku porad, które ułatwią pracę, a przy okazji pozwolą zaoszczędzić wodę. Naczyń nie powinnyśmy myć pod bieżącą wodą, a jedynie płukać je w ten sposób. Do mycia można napełnić zlew letnią wodą, a do tego dołożyć kilka kropel płynu do naczyń i dobrą gąbkę, które są gwarantowanym sukcesem, nawet dla nastolatka.

Bycie eko w dzisiejszym świecie jest nie tylko niezwykle proste, ale może być również świetną zabawą, a dzięki temu można do tego przekonać nawet najmłodszych.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange