Po co nam segregacja śmieci?

Dbanie o środowisko naturalne staje się coraz bardziej modne. Jeśli więc chcemy żyć zdrowiej, lepiej i czyściej powinniśmy nauczyć się segregować śmieci i pamiętać o zgniataniu butelek.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Pamiętajmy, że wiele odpadów to nie tylko śmieci, ale także cenne surowce wtórne, które warto odzyskać. Jeżeli nauczymy się segregować odpady, mniejsza ilość śmieci trafi na wysypiska śmieci. Dzięki temu uda się odzyskać surowce, które można przetworzyć i wykorzystać ponownie do produkcji nowych produktów. Uda się także odzyskać materiały, które można wykorzystać ponownie.

Zgniatajmy butelki

Butelki PET są bardzo funkcjonalne i wygodne. Nie wpływają na zmianę smaku zamkniętych w nich produktów. Ale rozkładają się bardzo długo, a do tego mogą zostać wykorzystane do produkcji nowych produktów. Jeśli chcemy dbać o środowisko naturalne, powinniśmy je wrzucać do pojemników przeznaczonych na plastik. Trzeba je jednak przede tym zgnieść. Ze zużytych plastikowych butelek produkowane są ubrania, zabawki, meble, torebki. Odzyskany plastik wykorzystuje się także do produkcji materiałów wykorzystywanych do budowy wałów przeciwpowodziowych i dróg.

Elektro śmieci

Tym pojęciem określane są urządzenia RTV, sprzęty gospodarstwa domowego, komputery, akumulatory, baterie, kompaktowe świetlówki i inne elektryczne oraz elektroniczne gadżety. W urządzeniach tych znajdują się szkodliwe substancje. Są pełne między innymi metali ciężkich. Korzystając z tych urządzeń, nie narażamy się na żadne niebezpieczeństwo. Nie mogą one jednak trafić na wysypisko śmieci. Wtedy stają się groźne. Do tego podobnie, jak plastikowe butelki PET mogą służyć do produkcji nowych przedmiotów. Elektro śmieci powinniśmy więc oddawać do punktów selektywnego zbierania odpadów. Niektóre z nich – lodówkę, telewizor – możemy też zostawić w sklepie przy okazji kupowania nowych. Panuje tutaj jednak zasada: zostawiamy taki sam sprzęt, który kupujemy.

Podstawą troski o środowisko jest segregowanie śmieci. Segregując śmieci zmniejszamy ich ilość.

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange