Zamrażarki, lodówki, telewizory, stare akumulatory, zużyte baterie, elektryczne kuchenki to tylko kilka urządzeń nazywanych elektrośmieciami. Zużyte urządzenia elektroniczne i elektryczne są niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska. Nie możemy ich wrzucać do śmietnika nie tylko ze względu na obowiązującą ustawę o postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, ale przede wszystkim ze względu na siebie samych i swoich najbliższych.
Dlaczego zużyte sprzęty Agd i RTV są niebezpieczne?
Zawierają one szkodliwe substancje, które mogą przedostać się do powietrza, którym oddychamy, do gleby i wody. Dla środowiska niebezpieczne są wszystkie sprzęty, na których widnieje ikona przekreślonego kosza. Oznacza to, że może się w nim znajdować nikiel i kadm. Oba te pierwiastki używane są przy produkcji baterii. Kadm zaburza metabolizm wapnia, funkcje nerek i rozrodcze. Nikiel może prowadzić do zaburzenia pracy wątroby, powodować nieodwracalne zmiany w budowie szpiku kostnego. Niebezpieczną substancją jest także znajdujący się w akumulatorach i świetlówkach ołów. Pierwiastek ten działa mutogennie, rakotwórczo o neurotoksycznie. W tak powszechnie używanych przez nas komputerach znajduje się brom, który wnikając do organizmu prowadzi do chorób neurologicznych i schorzeń układu rozrodczego. Niebezpieczna jest także używana do produkcji świetlówek rtęć.
Co zrobić ze zużytym sprzętem?
W każdej gminie powinien znajdować się przynajmniej jeden punkt odbioru odpadów. Można w nim pozostawić nie tylko zużyte opony, ale także zużyte baterie, akumulatory i drobne urządzenia elektroniczne lub elektryczne. Ale gdzie oddać elektro śmieci, które nie są przyjmowane w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych? Możemy skontaktować się z firmą zajmującą się zbiórką elektrośmieci. Firma odbiera większe ilości bezpłatnie. Jest firmą o zasięgu ogólnopolskim, a można się z nią skontaktować telefonicznie. Firma ta odbierze od nas elektrośmieci spod drzwi domu. Przy okazji możemy oddać nie tylko telewizor z dużym ekranem, pralkę czy lodówkę, ale także drobne elektroodpady. Wiele miast (jest wśród nich również Wrocław) organizuje także raz lub dwa razy w roku zbiórki elektrośmieci. Informacje o tym, kiedy taka zbiórka się odbędzie są bardzo mocno nagłaśniane w lokalnych mediach. Zużyte baterie możemy także wrzucać do pojemników wystawianych w dużych sklepach i sieciach handlowych. Możemy również sprawdzić, czy taki pojemnik nie stoi w szkole, do której uczęszcza nasze dziecko lub w urzędzie gminy.
Nie zawsze uda się naprawić zużyty sprzęt elektroniczny czy elektryczny. Czasem też pozbywamy się tych urządzeń, gdyż kupujemy nowe. Pamiętajmy, że nie możemy ich wyrzucić do śmietnika. Uszkodzone stają się bowiem niebezpieczne. Obecnie mamy wiele możliwości, aby pozbyć się ich w sposób bezpieczny, a do tego całkowicie bezpłatny. Oddając elektrośmieci do punktu zbierania odpadów lub powierzając je specjalistycznej firmie dbamy o siebie i otaczające nas środowisko. Nie zaśmiecajmy nimi Ziemi.
Co zrobić z elektrośmieciami?
Na terenie każdej gminy muszą znajdować się specjalnie wyznaczone miejsca – PSZOKi. Tam należy oddawać elektrośmieci i inne odpady. Istnieje na rynku wiele firm prywatnych, w których można oddać zużyty sprzęt. Przykładem może być Wrocławska firma Ekokompan. Firma odbiera bezpłatnie większe ilości sprzętu od firm, instytucji i osób prywatnych. Ekokompan wystawia odpowiednie zaświadczenia o zbyciu elektrośmieci. Mniejsze ilości można oddać bezpłatnie w siedzibie firmy.
Dane kontaktowe EKO KOMPAN
Punkt Zbierania Odpadów Elektrycznych i Elektronicznych
ul. Buforowa 2,
52-131 Wrocław,
tel. (071) 322-50-55,
tel. kom. 0501-52-48-46,
e-mail: biuro@ekokompan.pl
Czynne w godzinach 8 -16