Co warto mieć w domu w razie klęski lub awarii?

Bez względu na to, jak bezpieczne wydaje się nam nasze życie, nie możemy zapominać o tym, że nie brakuje w nim sytuacji kryzysowych. Te są związane zarówno z działaniami człowieka, jak i z warunkami atmosferycznymi, a ich znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim to, że pojawiają się niespodziewanie. Nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć, nie oznacza to jednak wcale, że nie możemy przygotować się na ich nadejście.

Co warto mieć w domu w razie klęski lub awarii?

Klęski żywiołowe i sytuacje awaryjne, do których dochodzi w Polsce, zwykle nie skazują nas na wielodniowe czekanie na pomoc. Należy jednak liczyć się z tym, że czasem ratunek przychodzi nie po kilku, ale po kilkunastu godzinach. Silne wiatry, śnieżyce, podtopienia i powodzie nie ułatwiają transportu, w naszym domu powinno więc znajdować się przynajmniej kilka produktów, które ułatwią nam przetrwanie.
Nie powinniśmy zapominać też o tym, że wszystkie wymienione poniżej produkty muszą być specjalnie zabezpieczone. Dobrze jest też umieścić je w miejscu, do którego dostęp jest utrudniony tak, aby nie zużyć ich „przy okazji”. Zaleca się też, aby jeden z domowników był za nie odpowiedzialny w szczególny sposób. Osoba ta powinna wiedzieć, gdzie znajdują się produkty przeznaczone na wypadek awarii. Wskazane jest też, aby nie tylko kontrolowała ich stan, ale również, w razie potrzeby, wymieniała je na nowsze, nowocześniejsze i z dłuższym terminem przydatności do zużycia.

W to się zaopatrz

Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście żywność, dobrze jest więc pamiętać o tym, że w szczególnych okolicznościach i w sytuacjach kryzysowych najlepiej sprawdza się ta, która jest puszkowana. Obecnie można kupić w puszce nawet chleb, zgromadzenie tego rodzaju zapasów nie powinno być więc trudnym zadaniem. Poza żywnością dobrze jest też zaopatrzyć się w odpowiednie ilości wody mineralnej. Przyjmuje się, że każdy domownik powinien mieć do dyspozycji pięć litrów wody na każdą dobę oczekiwania na pomoc.

Sama żywność może nie zdać się nam na wiele, jeśli nie będziemy w stanie dostać się do niej. Przydatny okazuje się więc również ręczny, w pełni sprawny otwieracz do konserw oraz zestaw naczyń turystycznych. Nie powinniśmy zapominać także o źródłach światła i energii. W tym pierwszym przypadku sprawdzają się nowoczesne latarki z różnymi trybami świecenia, choć w domu zawsze dobrze jest też trzymać przynajmniej kilka świec. Jako źródło energii sprawdza się ładowarka ręczna do telefonu, przydatny jest też zestaw zapasowych baterii. Osoba odpowiedzialna za przedmioty przydatne podczas awarii powinna też troszczyć się o to, aby w domu znajdował się zawsze naładowany powerbank.
Już od pewnego czasu w sprzedaży pojawiają się też filtry do wody. Te przydają się w momencie, w którym kończy się woda mineralna i jedynym jej źródłem staje się woda zanieczyszczona. Pozwalają na usuwanie z wody nie tylko bakterii i wirusów, ale nawet zanieczyszczeń chemicznych, co można docenić zwłaszcza podczas powodzi.

Listę produktów, które muszą znajdować się w domu należy uzupełnić o te, które umożliwiają łączność, a także o palnik turystyczny, zestaw ciepłych ubrań dla każdego z domowników, podstawowy zestaw higieniczny z nawilżonymi chusteczkami i papierem toaletowym, taśmę naprawczą, nóż i podstawowe narzędzia takie, jak łom oraz młotek. Przydadzą się też koce i śpiwory oraz duże, wytrzymałe worki na śmieci i kubły, w których można będzie składować odpady i odchody.

Autor artykułu
Sklep bron.pl

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange