Zakup pierwszego mieszkania jawi się jako szczególnie trudne zadanie. Zdajemy sobie sprawę z tego, z jak ogromną wiąże się odpowiedzialnością, a jednocześnie nie mamy doświadczenia, które pomogłoby nam w podjęciu trafnej decyzji. Na szczęście, dzięki zapoznaniu się z kilkoma wskazówkami, z pewnością nie będziemy mieli podstaw, aby się go bać.
Mieszkanie – rynek pierwotny i wtórny
Pierwsza decyzja, którą musimy podjąć, dotyczy tego, czy chcemy szukać mieszkania na rynku pierwotnym, czy też na rynku wtórnym. Nie można jej przy tym podejmować pochopnie, skoro w obu przypadkach możemy mówić nie tylko o licznych zaletach, ale i o wadach, na które nie można przymykać oczu. Pamiętajmy więc, że choć mieszkania na rynku pierwotnym kuszą przystępnymi cenami, doprowadzenie ich do stanu używalności, może być trudnym zadaniem. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, możemy liczyć na to, że w momencie sprzedaży wartość nieruchomości będzie wyższa, niż w momencie zakupu.
Mieszkania na rynku wtórnym potrafią zniechęcać do zakupu wygórowanymi cenami, bez trudu możemy jednak znaleźć wśród nich te, w których będziemy w stanie zamieszkać natychmiast po ich zakupie. Zwykle są też lepiej zlokalizowane niż te, które pochodzą z rynku pierwotnego. Niestety, jeśli w przyszłości będziemy planowali dokonać sprzedaży, odkryjemy, że nieruchomości na rynku wtórnym z czasem zazwyczaj tracą na wartości.
Lokalizacja i jej znaczenie
Wśród czynników, które mają kluczowe znaczenie podczas zakupu pierwszego mieszkania, znajduje się również jego lokalizacja. I choć staramy się analizować wady i zalety położenia każdego interesującego nas lokalu, często nie jesteśmy w stanie uniknąć błędów. Najpoważniejszy wiąże się z tym, że myślimy przede wszystkim o tych korzyściach, jakie daje nam ono tu i teraz. Oczywiście, dziś nie kupuje się już mieszkań po to, aby nie wyprowadzać się z nich do końca życia, należy jednak liczyć się z tym, że pierwsze mieszkanie będzie nam służyło przez kilka, a czasem nawet przez kilkanaście lat. Nawet, jeśli teraz nie przeszkadza nam to, że jest zlokalizowane na przedmieściach, z czasem kłopotliwe może okazać się choćby jego oddalenie od przedszkola albo środków komunikacji miejskiej. Wskazane jest też zwrócenie uwagi na otoczenie mieszkania, nawet najbardziej atrakcyjnie położona okolica nie będzie bowiem cieszyć, jeśli będzie w niej niebezpiecznie.
Idealny metraż
Nie można zapominać i o tym, że zarówno pierwsze, jak i każde kolejne mieszkanie, kupuje się przede wszystkim po to, aby dobrze się w nim czuć. Oczywiście, osiągnięcie tego celu jest możliwe jedynie wówczas, gdy odpowiada nam zarówno jego metraż, jak i rozkład. Gdy wybieramy nasz pierwszy lokal, zwykle zdajemy sobie sprawę z ograniczeń finansowych, musimy więc pogodzić się z myślą o kompromisie. Pamiętajmy jednak, że mieszkanie, które wydaje nam się za ciasne albo wyjątkowo nieatrakcyjnie rozmieszczone, nigdy nie będzie miejscem, w którym poczujemy się, jak w domu. W takim wypadku lepiej nie decydować się więc na zakup nawet, jeśli cena mieszkania jest przystępna.