Domowe uprawy warzyw

W ostatnich latach na popularności zyskała na popularności własnoręczna hodowla warzyw. W dobie spryskiwania warzyw pestycydami pozyskiwanie ich z własnych źródeł jest dużo bardziej ekologiczną, zdrowszą a także tańszą opcją. Co zatem zrobić, aby umiejętnie zająć się uprawą i móc cieszyć się dorodnymi warzywami?

Jak rozpocząć domową uprawę warzyw?

Świetną opcją jest sadzenie w donicach czy skrzyniach. Należy zacząć od spełnienia  z pozoru najprostszych warunków –  ważne jest, aby zapewnić roślinom przestrzeń (nie sadzić ich do jednej donicy), dostosować do nich temperaturę (nie może być ani za wysoka, ani za niska) oraz wybrać dla nich nasłonecznione miejsce – najlepiej od strony południowej. Równie ważny  jest dobór podłoża potrzebnego roślinom do prawidłowego wzrostu. W sklepach ogrodniczych można z powodzeniem zaopatrzyć się w gotową ziemię, co pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć potrzeby regularnego nawożenia. Nie należy zapominać o podlewaniu, musi być ono systematyczne, szczególnie istotne jest to w upalne dni. Odpowiednie podłoże może sprawić, że konieczność podlewania będzie rzadsza. Rozmiar donicy także ma znaczenie. Wybierając ją, należy kierować się tym, jakie warzywo będzie w niej uprawiane i w zależności od tego dobrać średnicę. Niektórym z roślin, takim jak szczypiorek, nie przeszkadza to, że są zasadzone razem – wtedy dobrym wyjściem będzie skrzynia.

Jakie warzywa najlepiej uprawiać?

Najczęściej wybierane do samodzielnej hodowli warzywa to: papryka, fasola, cebula dymka, pomidory koktajlowe, ogórki, szczypiorek, rukola i roszponka. Jak widać, wybór jest całkiem spory i zróżnicowany. Na parapecie najlepiej sprawdzą się pomidory i papryka. Hodowla warzyw w domu może być jeszcze bardziej ekologiczna i oszczędna – resztki kupionych w markecie warzyw takich jak marchewka czy szczypiorek można zasadzić, korzystając jedynie z końcówek, które zazwyczaj zostają wyrzucone. Zero waste to kolejny krok na drodze ku bardziej ekologicznemu życiu.

Uprawa może być także okazją do ozdobienia balkonu czy wnętrza. Roślinność nada mu charakteru, wzbogaci kolorami, a wybór doniczek i osłonek może okazać się nie lada frajdą, są one dostępne w wielu wzorach i można je z łatwością dostosować do reszty wystroju. Co ważne, należy pamiętać o wykonaniu otworów w dole doniczki.

Uprawa warzyw ma wiele zalet

Hodowanie warzyw na własną rękę może sprawiać wielką satysfakcję, szczególnie osobom mieszkającym w mieście i potrzebującym nieco zieleni i namiastki ogrodu w swoim otoczeniu. Nie jest to czasochłonne zajęcie, a może okazać się pasjonujące. Wymaga pewnych podstawowych informacji na temat hodowli warzyw i nie jest zbyt skomplikowane, tak więc nadaje się dla każdego. Najbardziej istotna są tutaj systematyczność oraz zapał. W razie wątpliwości, czy po prostu chęci zasięgnięcia bardziej szczegółowych informacji, warto sięgnąć do wideoporadników dostępnych w internecie – zawarte w nich informacje są podane w pigułce, a wykonywanie czynności zgodnie z tym, co widoczne na ekranie, jeszcze prostsze.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange