Drewno to ekologiczne źródło energii

W obliczu coraz poważniejszych obaw o stan klimatu, na popularności zyskują paliwa ekologiczne. Jednym z najlepiej dostępnych jest drewno, którym zimą palimy w piecach i domowych kominkach. Drewno jest źródłem w pełni odnawialnej i czystej energii, którego pozyskiwanie jedynie w minimalnym stopniu wpływa na środowisko – a to tylko kilka jego zalet.

Przez tysiące lat to właśnie drewno było głównym źródłem energii. Z czasem wyparte zostało przez węgiel czy gaz, których powszechne stosowanie doprowadziło do klimatycznej katastrofy, z którą dziś się zmagamy. Do stosowania drewna warto więc wrócić, o ile mamy taką możliwość, bo trudno o bardziej ekologiczne źródło energii.

Przede wszystkim, jest ono ogólnodostępne i w pełni naturalne – drzewa rosną same, a dodatkowo w okresie wzrostu pozwalają neutralizować nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze. Dzięki temu już po ścięciu drewno pozostaje w pełni neutralne klimatycznie, ponieważ w trakcie spalania do atmosfery uwalniane jest tyle samo dwutlenku węgla, ile drzewo wchłonęło. Oznacza to, że wykorzystanie energii z drewna nie wpływa na ocieplenie klimatu.

Stosowanie drewna jest wolne także od problemów, który generuje cały przemysł energetyki konwencjonalnej. Kluczem jest właśnie słowo „przemysł”- do pozyskiwania węgla, gazu ziemnego czy ropy konieczna jest budowa dodatkowej infrastruktury, w tym rafinerii czy kopalni, których powstanie samo w sobie może mieć dewastujący wpływ na środowisko. Długoletnie pozyskiwanie zasobów również wpływa negatywnie na środowisko, a ewentualne błędy w jego trakcie, takie jak wycieki ropy czy wybuchy, są ogromnie szkodliwe dla klimatu i przyrody.

Jak już wspomnieliśmy, drewno rośnie samo, można pozyskiwać je blisko miejsc jego użytku (lasy w naszym klimacie są powszechne), dzięki czemu transport nie generuje dodatkowych zanieczyszczeń, a sama obróbka także nie wymaga budowy dodatkowej infrastruktury. Równocześnie przy utrzymaniu lasów i pozyskania drewna również pracują ludzie, więc zwiększanie popytu na drewno jako źródło energii nie odbywa się kosztem miejsc pracy.

Drewno w ostatnich latach

W ostatnich latach coraz częściej podnoszone są kwestie bezpieczeństwa energetycznego i wolnego dostępu do jego źródeł. W przeciwieństwie do gazu czy węgla, których wydobycie generuje wysokie koszty i jest uzależnione od dostaw prądu, korzystanie z drewna pozwala w pełni uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii przynajmniej w zakresie ogrzewania czy przygotowywania posiłków. W tym sensie zwiększenie wykorzystania drewna jest ważne nie tylko z punktu widzenia indywidualnych użytkowników, ale staje się kwestią społeczną.

Jeśli więc masz możliwość ogrzewania domu piecem na drewno, skorzystaj z niego, mając na uwadze dobro klimatu. Stosowanie go jest równie proste, korzyści dla środowiska niebagatelne, a palące się w kominku, strzelające pale tworzą niepowtarzalny klimat o każdej porze roku.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange