Jak samodzielnie zadbać o ekologię?

W dzisiejszych czasach troska o środowisko to nie wybór, ale konieczność. Świadomość tego, że zasoby naturalnie się kurczą, a ich eksploatacja jest dewastująca dla klimatu, systematycznie rośnie i coraz mocniej daje się we znaki nam wszystkim. O ekologię dbać może każdy z nas, zaczynając od zmiany drobnych, codziennych nawyków.

Bądź zero-waste

Każde gospodarstwo domowe co roku wytwarza ogromne ilości odpadów – celem ruchu zero-waste jest ich redukcja do niezbędnego minimum. Można to zrobić rozsądnie planując zakupy i posiłki tak, by wykorzystać zakupione produkty w pełni. Wybierajmy się na nie z własnymi torbami wielorazowymi, a tam gdzie to możliwe, unikajmy pakowania warzyw czy owoców w plastikowe worki. Coraz większą popularnością cieszą się sklepy pozwalające umieszczać sypkie produkty spożywcze we własnych pojemnikach. Sposobem na zminimalizowanie puli odpadów jest np. rezygnacja z korzystania z ręczników papierowych na rzecz ściereczek z bawełny, używanie wielorazowych wacików do pielęgnacji twarzy czy nawet mydeł i szamponów w kostce, które można zużyć w całości.

Pij kranówkę

Choć zasoby słodkiej wody kurczą się w błyskawicznym tempie, nie możemy z niej zrezygnować – warto jednak przy okazji ograniczyć generowanie szkodliwego dla środowiska plastiku. Każdy z nas ma w domu źródło wody: własny kran. Wodę z niego pochodzącą niemal wszędzie można spożywać bezpośrednio lub po filtracji w czajniku wielorazowego użytku. W ten sposób ograniczamy popyt na wodę butelkowaną, której produkcja generuje mnóstwo tworzyw sztucznych. Wodę filtrowaną w domu możemy zabierać ze sobą z wielorazowych butelkach.

Ogranicz kupowanie

Kolejnym palącym problemem na skalę światową są wysypiska zapełniające się zużytą odzieżą, której nadprodukcję generuje przemysł modowy. W sklepach odbywa się nieustanna rotacja, w związku z podziałem roku nie na kilka, ale nawet kilkadziesiąt mikrosezonów. Szybka zastępowalność sprawia, że wiele ubrań nie ma szans się wyprzedać, a tym samym staje się odpadem. Możemy sprzeciwiać się tym praktykom ograniczając kupowanie do rzeczy nam niezbędnych oraz z perspektywą dłuższej trwałości. Świetną alternatywą są także zakupy w second-handach, dzięki którym odzież pozostaje w obiegu i zdobywa kolejnych właścicieli. Decydując się na kupno nowej rzeczy, warto wybrać wyrób lokalny, tworzony w Polsce. W ten sposób ograniczamy ślad węglowy, który generuje produkcja i dostawa towarów z drugiego końca świata.

Wspieraj transport publiczny

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Całkowita rezygnacja z używania go jest wyzwaniem, ale można ograniczyć korzystanie z własnego transportu na rzecz publicznego. Biorąc pod uwagę kurczącą się liczbę miejsc parkingowych w centrach miast i rosnące opłaty za ich używanie, komunikacja publiczna to racjonalny wybór także ze względów ekonomicznych. Z kolei do zamiany samochodu na pociąg na dłuższych trasach „zachęcają” również rosnące ceny paliw i opłat autostradowych. Transport kolejowy jest zdecydowanie tańszy od samochodowego, zwłaszcza, że część biletów można kupić z wyprzedzeniem w niższej cenie. Rezygnacja z komfortu przemieszczania się własnym samochodem to więc ukłon nie tylko w stronę klimatu i bardziej ekologicznego życia, ale też finansów osobistych.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange