Ogród w zgodzie z naturą – murarki ogrodowe

Marzy Cię ogród prowadzony zgodnie z naturą, by móc podglądać naturalne życie wielu ogrodowych organizmów? Dowiedz się więcej o murarkach ogrodowych i… sprawdź jak założyć własną hodowlę tych wyjątkowych owadów w swoim ogrodzie.

Czym są murarki ogrodowe?

Murarki ogrodowe to efektywne zapylacze wielu kwiatów znajdujących się w ogrodzie. Z gatunku stanowią kuzynki pszczół miodnych. Wyróżniają się całkowitym brakiem agresji wobec ludzi i tym, że są niesamowicie efektywne. Zbierając pyłek samice odwiedzają nawet kilka tysięcy kwiatów, tworzą więc niepodważalnie cenne źródło wspierania roślinności w Twoim ogrodzie.

Murarki ogrodowe przypominają wyglądem pszczołę miodną i często są spotykane w ogrodach przydomowych. Samice osiągają 10-12 mm długości, natomiast samce są odrobinę mniejsze i mają 8-10 milimetrów. Tułów murarki ma barwę rdzawą lub rudoczerwoną, reszta ciała posiada czarną barwę. Owady to tak zwane wczesnowiosenne pszczoły – latają od pierwszych dni kwietnia do końca czerwca. Żyją bardzo krótko, bo tylko 7-8 tygodni. Murarki to popularne stworzenia na terenie całego kraju. W odróżnieniu od pszczół nie mają królowej i pracują „na własny rachunek”.

Murarki pod opieką

Murarki są bardzo pożytecznymi owadami, a mimo tego gatunek ten z roku na rok jest coraz mniej liczny. Dlatego tak ważne jest żeby o nie dbać i zamiast wyganiać, tworzyć domki i zachęcać do pozostania na terenie danej posesji. Murarki zakładają gniazda w pustych łodygach przy pomocy wilgotnej gliny połączonej ze śliną. W komorach składają jaja, a potem gromadzą pyłek przeznaczony dla młodych, równocześnie zapylając kwiaty w ogrodzie.

Pomoc murarkom w przetrwaniu

Jeśli w ramach swojego ogrodu chcesz stworzyć przyjazne środowisko dla murarek, możesz wykonać tak zwany hotel dla owadów. Przygotujesz go z wykorzystaniem trzciny, pustych łodyg roślin baldaszkowatych, pędów bambusa lub też rdestu sachalińskiego. Rurka powinna mieć mniej więcej 20 centymetrów długości oraz średnicę około 7-8 milimetrów. Tak przygotowane rurki możesz umieścić na przykład w drewnianych skrzynkach. Konieczne wyposaż je w zadaszenie, by nie zmokły. Z kolei na zimę warto zabezpieczyć je przed ptakami, ponieważ murarki zimujące w kokonach to bardzo lubiany ptasi przysmak. Wystarczy otoczyć rurki siatką o drobnych oczkach, by z powodzeniem przetrwały do kolejnego sezonu i pozwoliły pożytecznym owadom „buszować” wśród kwitnących roślin.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange