Szkielet dachu a pokrycie

Zanim wybierzesz finalne pokrycie na swój dach, musisz skonstruować więźbę. Z kolei po jej wzniesieniu, ustalasz kąty nachylenia dachu oraz liczbę spadów. Dzięki temu uzyskujesz dokładny obraz zadaszenia i możesz nareszcie zdecydować się na materiał, który położysz na swoim dachu. Jednak zacznijmy od początku, czyli od więźby i kątów nachylenia Twojego dachu.

Więźba dachowa – co warto wiedzieć?

Wszystko zaczyna się od odpowiedniego projektu więźby dachowej. To od niego zależy, jakie kąty nachylenia będzie miał nasz dach. Poza tym, już na etapie projektu możemy obliczyć szacunkowe koszty całego dachu.

Jeśli wybierzemy płaskie zadaszenie, będziemy mieli do wyboru więcej poszyć, a co za tym idzie, zaoszczędzimy, wybierając te, które szyte jest na miarę naszego budżetu. Kolejna rzecz, która zależna jest od projektu więźby, to rodzaj pokrycia, jeśli chodzi o jego wagę.

Im solidniejsza konstrukcja, tym cięższe zadaszenie możemy na niej zainstalować. Jednak zawsze ostateczną decyzję warto przemyśleć, mając na uwadze kilka lat do przodu. Pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na mocną konstrukcję krokwi podczas budowy domu, ewentualny remont dachu w przyszłości, będzie mniej problematyczny, ponieważ będziemy mogli z łatwością wybrać rodzaj pokrycia, nie patrząc na to, czy więźba je udźwignie.

Kąty nachylenia dachu a pokrycie

Jeśli zdecydujmy się na dom, którego dach będzie miał różne kąty nachylenia, musimy liczyć się z tym, że mniej pokryć zostanie nam do wyboru. Dlaczego? Im więcej spadów ma dach, tym bardziej skomplikowany musi być materiał na poszycie.

W końcu blachodachówka musi dopasować się do spadów, załamań, rynien, kominków, kominów i wentylacji. To sprawia, że zamawiając zadaszenie u producenta, musimy dokładnie podać wszystkie kąty nachylenia oraz wymiary dachu, a także poinformować o rozmieszczeniu układu rynnowego i kominów.

Co na dach?

Już wiemy, co najlepiej nada się na skomplikowany dach. Jednak, co położyć na więźbę dachu płaskiego? Idealnym, ekonomicznym rozwiązaniem wydaje się być blacha trapezowa. Dzięki temu, że jej koszt jest niski, część zaoszczędzonego na zakupie dachu budżetu, możemy przeznaczyć na wykończenie domu lub inne niezbędne wydatki.

Co jeszcze warto wiedzieć o pokryciu z blachy? Cechuje je lekkość, odporność na negatywne działanie czynników mechanicznych oraz korozję. Blachę trapezową kupujemy na wymiar od producenta, więc możemy zamówić jej tyle, ile naprawdę potrzeba. Pamiętajmy też, że dach z tego pokrycia nie wymaga skomplikowanej więźby. Jest to więc kolejna zaleta blachy trapezowej.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange