Dywany wełniane do salonu

Dywany wełniane do salonu to od lat cenione elementy dekoracji i wystroju wnętrz. Ich różnorodne kolory i wzory, staranne wykonanie i wysoka jakość materiału naturalnego, jakim jest wełna powodują, że są to chętnie wybierane produkty, nie tylko przez zwolenników klasycznej elegancji, ale też wnętrz utrzymanych w nowoczesnym stylu.

Historia wełnianych dywanów

Dywany wełniane wywodzą się z liczącej sobie tysiące lat tradycji tkania ozdobnych materiałów z wełny. Prawdopodobnie miejscem, gdzie się ona narodziła, był Iran, gdzie powstawały pierwotnie w plemionach koczowniczych. Oczywiście, dywany tkane ręcznie przez ówczesnych rzemieślników, nie miały wiele wspólnego z dzisiejszymi tkaninami, wytwarzanymi maszynowo. Dywan wełniany w plemionach koczowniczych powstawał bowiem z przeplatanych włókien roślin i wełny pozyskiwanej ze zwierząt, tworząc materiał nieco przypominający filc – sztywny, ale wytrzymały, który mógł posłużyć do siedzenia i leżenia w różnych warunkach. Miały one przede wszystkich chronić przed zimnem, a pojawiające się na nich symbole i wzory były uznawane za zabezpieczenie magiczne od wpływu złych mocy.

Między XVI a XVIII wiekiem, za czasów panowania irańskiej dynastii władców z rodu Safawidów, sztuka tkania dywanów rozwinęła się na ogromną skalę. Stały się one głównymi ozdobami w pałacach i trafiły także na dwory władców europejskich, jako cenne podarunki czy też za pośrednictwem handlarzy przemierzających w tych wiekach cały kontynent.

Wspaniałe, drogocenne dywany z wełny nie były wytwarzane tylko w Persji (dzisiejszym Iranie), ale również w Chinach czy Turcji. Do dziś dywany tureckie uznawane są za jedną z najcenniejszych pamiątek z tego kraju, gdzie najpopularniejsze ich rodzaju to kilim i sumak.

Dywany współcześnie

We współczesnych wnętrzach wykorzystuje się dywany z wełny, pod warunkiem że ich mieszkańcy nie cierpią na alergie górnych dróg oddechowych. Naturalny materiał, jakim jest wełna, w niektórych przypadkach potrafi bowiem mieć działanie uczulające. Poza tym jednak dywany wełniane są cenione do dziś za swoje dodatkowe zalety. Wełna ma naturalne właściwości antyelektrostatyczne, dźwiękochłonne i termoizolacyjne. Pomaga także w utrzymywaniu stałej wilgotności powietrza w pomieszczeniu, chłonąc nadmiar wilgoci, gdy jest jej za dużo, a oddając ją w warunkach suszy.

Sklep Topworld oferuje bogaty asortyment dywanów wełnianych, które idealnie sprawdzą się w aranżacjach klasycznych i nowoczesnych. Trwałość i staranność wykonania powodują, że nawet najbardziej wymagający klienci będą zadowoleni z dokonanego wyboru.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange