Ekologia w gabinecie medycznym i stomatologicznym – czy to możliwe?

Kwestie dotyczące ochrony środowiska wnikają w niemal we wszystkie obszary naszego życia. Nic dziwnego, ponieważ sytuacja staje się coraz poważniejsza, a czasu mamy coraz mniej. Prawda jest taka, że każdy z nas ma wpływ na przyszłość i może zadbać o przyrodę. Często jednak nie zdajemy sobie z tego sprawy lub nie wiemy jak to zrobić. W naszym poradniku omówimy kilka aspektów, umożliwiających ekologiczne prowadzenie gabinetu medycznego lub stomatologicznego.

Proste metody ochrony środowiska w każdym gabinecie

Nie zawsze można wprowadzić rewolucyjne rozwiązania, dzięki którym będziesz mógł wytwarzać własną energię, czy poddawać recyklingowi 100% śmieci. W większości miejscach jest to niemożliwe do zrealizowania. Nie oznacza to jednak, że nic nie można zrobić. Warto zacząć od drobiazgów.

1. Oszczędność prądu. Warto wprowadzić u siebie i swoich pracowników nawyk wyłączania prądu, wszędzie tam, gdzie nie jest on potrzebny. Dobrym rozwiązaniem są również włączniki czasowe na fotokomórkę, np. w toaletach dla pacjentów. Umożliwiają one, nie tylko zmniejszenie zużycia energii, ale również pomogą obniżyć rachunki za prąd.

2. W gabinetach medycznych, czy stomatologicznych, niezwykle istotna jest higiena i czystość wszelkich pomieszczeń. Dlatego zużywane są ogromne ilości środków czyszczących. Warto pamiętać, że detergenty, również mają zgubny wpływ na przyrodę. Warto więc zastanowić się nad opcją zastąpienia ich ekologicznymi środkami czystości, które nie są aż tak szkodliwe dla otoczenia.

3. Oszczędzaj papier, korzystając z oprogramowania medycznego Medchart dla przychodni i gabinetów medycznych. Umożliwia gromadzenie dokumentów w wersji elektronicznej na serwerach chmurowych. Możesz, dzięki nim również wystawiać e-skierowania, oraz e-recepty, oraz inne dokumenty medyczne, bez potrzeby ich drukowania na papierze.

4. Korzystaj z tonerów i tuszy, które po zużyciu można oddać do recyklingu.

Te cztery proste zasady, umożliwią zrobić krok do lepszej ochrony przyrody, w każdym gabinecie.

Segregacja śmieci i odpadów

Wszystkie gabinety medyczne muszą na co dzień rozwiązywać problem dużej ilości odpadów medycznych, Są to odpady powstające w wyniku udzielania usług medycznych i zaliczają się do nich materiały biologiczne, między innymi krew, mikrobiologiczne, oraz substancje trujące. Wszystkie muszą być odpowiednio pakowane, oznaczone poszczególnymi kodami oraz do czasu odbioru, przechowywane we właściwych warunkach.

Każdy gabinet i przychodnia medyczna produkuje również zwykłe śmieci, o których segregację również należy odpowiednio zadbać. Dlatego w pomieszczeniach oraz poczekalniach, powinny znajdować się pojemniki na poszczególne rodzaje śmieci: papier, szkło, plastik oraz zmieszane.

Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie własnego kompostownika, do którego mogą być usuwane wszelkie odpadki organiczne. Powstała z czasem ziemia, może być wykorzystywana do nawożenia np. roślin doniczkowych. Szczególnie że jest ona różnorodna i bogata w związki mineralne.

Własna energia – ekologia i oszczędność

Panele fotowoltaiczne to doskonałe rozwiązanie nie tylko do własnego domu. Zastosowanie fotowoltaiki w przychodniach medycznych do doskonałe rozwiązanie na zmniejszenie obciążenia przyrody. Co więcej, mogą być one zainstalowane nie tylko na nowych obiektach, które są obecnie budowane, lecz również budynkach, które powstały znacznie wcześniej. Specjalne programy rządowe i unijne wspierają tego typu inicjatywy. Można więc starać się o dotacje, które pokryją cześć wydatków, które zostały przeznaczone na ten cel.

Warto sobie zdać sprawę, że w placówkach medycznych zużycie wody oraz prądu jest szczególnie wysokie. Energia jest potrzebna nie tylko do zasilania komputerów, lecz również wielu niezbędnych sprzętów medycznych, czy laboratoryjnych. Zastosowanie paneli to również doskonałe rozwiązanie na dokonanie większych oszczędności.

O rozwiązaniach ekologicznych w gabinetach medycznych, czy przychodniach, warto pomyśleć szczególnie na początku, np. przy wyborze obiektu lub podczas jego budowy. Na tym etapie bowiem, można zastosować nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym ochrona środowiska będzie znacznie bardziej efektywna.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange