Meble z palet na zewnątrz

Kiedy nadchodzi lato, wyjątkowo chętnie spędzamy czas w ogrodzie. By jednak nie trzeba było siedzieć na trawie, niezbędne są meble ogrodowe. Większość z nas decyduje się na zakup stosunkowo tanich mebli wykonanych z plastyku. Inni wybierają dość trwałe i naprawdę estetyczne meble z technorattanu, który świetnie znosi warunki atmosferyczne. Co jednak, jeśli nie chcemy powielać tego, co znaleźć można w ogrodzie naszych sąsiadów? Wystarczy postawić na samodzielnie wykonane meble z palet. Rozwiązanie banalnie proste, tanie, ekologiczne i przede wszystkim niezwykle estetyczne! Ale po kolei.

Palety – początek całej historii

Nie będzie mebli z palet bez samych palet. Wiele osób zastanawia się skąd wziąć palety. Obecnie nie stanowi to żadnego problemu. Wystarczy udać się chociażby na skup palet, w którym za paletę zapłacimy nie więcej niż około trzydzieści złotych. Jeśli mamy znajomego właściciela sklepu z artykułami budowlanymi, możemy próbować uzyskać palety od niego. Duże dostawy na przykład farby malarskiej dowożone są bardzo często właśnie na paletach. Ale UWAGA: dostawcy nierzadko pobierają kaucję za paletę. Może okazać się więc tak, że nasz znajomy nie będzie mógł oddać nam palety za darmo.

Meble z palet na zewnątrz – dlaczego?

Palety to materiał przede wszystkim naprawdę ekologiczny. Jeśli więc nie obca nam kondycja środowiska naturalnego, warto zdecydować się na meble ogrodowe właśnie z palet. Co więcej, jeśli tylko wykonamy je prawidłowo, a następnie zaimpregnujemy dobrym środkiem chroniącym przed wpływem wilgoci, możemy być pewni, że meble posłużą nam naprawdę bardzo długo. Przez wiele lat nie trzeba będzie wymieniać ich na nowe. To ogromny plus, który pozwala zaoszczędzić niemałe pieniądze. Podkreślić należy, że meble z palet są naprawdę oryginalne. To my decydujemy o ich ostatecznym kształcie, przez co mało prawdopodobne, że nasi sąsiedzi będą mieli meble identyczne. Jeżeli więc naszym celem jest ogród czy taras naprawdę wyjątkowy, meble z palet nadają się do tego celu idealnie. Pojawia się jednak pytanie jak je zrobić. Okazuje się, że naprawdę nie jest to trudne. Z powodzeniem poradzi sobie z tym każdy, kto ma chociaż odrobinę wprawy w rękach i zdarzało mu się majsterkować.

Obróbka palet

Przystępując do samodzielnego wykonania mebli z palet, musimy zacząć od ich odpowiedniego przygotowania. Istotne jest, aby powierzchnia palet była perfekcyjnie gładka. W przeciwnym razie bardzo łatwo będzie się zranić. Wystarczy niewielka nierówność, aby w dłoni czy w nodze pojawiła się drzazga. Tego z pewnością każdy chciałby uniknąć. Podstawę stanowi więc precyzyjne wyszlifowanie palety. Najlepiej użyć do tego celu szlifierki z tarczą obrotową. Urządzenie to pozwala na naprawdę szybkie wyszlifowanie niemałej powierzchni. Co, jeśli nie dysponujemy szlifierką? Wykorzystać można zwykłą wiertarkę z krążkiem szlifującym. Niestety, jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej wydajne. Trzeba również liczyć się z tym, że wiertarka nie dotrze w każdy zakamarek. Osoby, które mają dużą siłę w rękach i nie brakuje im cierpliwości mogą zdecydować się na ręczne szlifowanie palet. Klocek z papierem ściernym wymaga jednak ogromnego nawału pracy, aby efekt był naprawdę zadowalający. Plusem dla niektórych będzie jednak świadomość, że wykonali to przy pomocy tylko i wyłącznie siły własnych mięśni.

Łączenie palet

Niezależnie od tego jaki mebel z palet zdecydujemy się wykonać niezbędne będzie zastosowanie odpowiednich łączeń. Doskonale sprawdzają się zwykłe wkręty do drewna, które wbrew pozorom doskonale łączą ze sobą poszczególne elementy. Jeśli zależy nam na wysokiej stabilności połączenia, najlepiej będzie postawić na łączniki budowlane. W grę wchodzą płaskowniki oraz kątowniki. Czy nie będą one szpeciły naszych mebli? Wszystko uzależnione jest od miejsca, w jakim zostaną umieszczone. Warto rozmieszczać je od spodu mebla. Wówczas nie będą rzucały się w oczy.

Odpowiednie zabezpieczenie mebli z palet na zewnątrz

Meble z palet na zewnątrz – czy to w ogrodzie, czy na tarasie – trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed wpływem wilgoci. Wykorzystać należy w tym celu dobrej jakości lakier przeznaczony do malowania powierzchni użytkowanych na zewnątrz. Powinien być to lakier twardy, przez który nie przeniknie woda. Dzięki temu meble nie będą niszczały. Czy taką impregnację należy powtarzać? Jeśli postawimy na lakier z górnej półki, nie będziemy musieli robić tego często.

Kolor

Palety mają na ogół dość neutralną barwę, która nie wszystkim się podoba. Na szczęście wystarczy sięgnąć po farbę w ulubionym kolorze, aby wyczarować meble lawendowe, lazurowe czy czerwone. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i możliwości finansowych. Prawdziwym hitem są meble z palet pomalowane na białe. Ich niewątpliwym plusem jest ogromna uniwersalność. Bez trudu można jednak palety pomalować na każdy inny, również dużo bardziej wyrazisty , kolor. Nie można zapomnieć także o dodatkach, dzięki którym siedzenie na wykonanych meblach będzie przyjemne. Mowa oczywiście o najróżniejszych poduchach, które stanowią również świetny element dekoracyjny.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Secured By miniOrange