Od bardzo dawna drewno jest wykorzystywane w aranżacji wnętrz. Przez pewien czas było trochę zapomniane, dzisiaj znów powraca do łask. Osoby, które cenią trwałość materiałów użytych do wykańczania wnętrz powinny postawić na drewnianą podłogę.
Zalety drewnianej podłogi
Jest nie tylko ciepła, ale przede wszystkim bardzo trwała. O tym, że drewniane podłogi mogą przetrwać nawet kilka stuleci przekonamy się zwiedzając pałac w Łańcucie. Posadzki wykonane z drewna można wielokrotnie poddawać szlifowaniu i odnawiać. Oczywiście podłoga, która przetrwa kilkadziesiąt lat nie może być tania. Ale mamy obecnie tyle możliwości do wyboru, że drewniana podłoga nie musi kosztować fortuny. W zależności od tego, gdzie zamierzamy ułożyć drewnianą posadzkę do wyboru mamy lite i warstwowo klejone drewno oraz krajowe i egzotyczne. Podłogi z litego drewna wykonane z gatunków krajowych najlepiej sprawdzą się w salonie, sypialni czy pokoju dla dzieci. Warstwowo klejone drewno z gatunków egzotycznych sprawdzi się z kolei w kuchni i łazience.
Podłoga z litego drewna
Drewno lite posadzkowe dostępne jest w różnych wersjach. Do wyboru mamy:
parkiety lamelowe;
dyle podłogowe – popularnie nazywane deskami;
tradycyjną mozaikę;
deski parkietowe;
bruk;
mozaikę przemysłową.
Mogą one być wykonane zarówno z drewna krajowego (dębu, jesionu, sosny), jak i z drewna egzotycznego: iroko, wenge, jatoba, tek.
Podłoga z desek warstwowych
Na rynku znajdziemy deski dwu- – trzywarstwowe. Posadzkę z parkietu lub desek dwuwarstwowych układa się znacznie szybciej niż tę z elementów posadzkowych wykonanych z litego drewna. Do jej układania nie musimy także zatrudniać fachowców. Podłoga ta sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym. Nie wymaga lakierowania czy olejowania. Zarówno dwu- jak i trzywarstwowe panele podłogowe dostępne są w bardzo dużym wyborze.
Drewniane podłogi są bardzo trwałe. Dostępne w różnych wersjach pasują do wszystkich wnętrz niezależnie od ich aranżacji. Najdroższe, ale jednocześnie najbardziej trwałe są podłogi z litego drewna.